میخواستی نیای . . . ( اگه جنبه ندارید نخونید )

منتشرشده: 2013/08/12 در کمی بیشتر فکر کنیم

فکر می‌کنم کسی نباشه که بگه تا حالا تو هیچ بحثی شرکت نکرده ، بحث‌ هایی که گاهی خیلی داغ میشن ، گاهی گروه ی در مقابل گروهی قرار می گیرن و گاهی یک نفر در برابر یک نفر ، یه وقتایی هم هست یه نفر در مقابل یه جمعیت قرار میگیره ، اگه تا حالا به صورت جدی بحث و مناظره کرده باشید می دونید که در آخر این نوع بحث‌ها یک نفر غالب و یک نفر هم به نوعی مغلوب میشه ، به اون کسی مغلوب میگن که نمیتونه حرف خودش رو ثابت کنه و مجبور میشه حرف طرف مقابل رو که طبیعتاً مخالف حرف خوشه قبول کنه ، البته این قبول کردن ممکنه فقط در ظاهر باشه و شخص مغلوب به هیچ عنوان به اون حرفی که مجبور شده قبول کنه حتی با اینکه میدونه درسته اعتقادی نداشته باشه .یه وقتایی هم طرف پیروز که به واسطه به کرسی نشودن حرفش بهش میگیم پیروز ، انقدر حرفه‌ای که نه تنها حرفش رو به کرسی میشونه بلکه کاری میکنه تا شما هم واقعاً درستی اون حرف رو قبول می‌کنید و به اون حرف اعتقاد پیدا می‌کنید ، در صورتی که ممکنه اون حرف درست نباشه . با توجه به این چیزایی که گفتیم می خوایم یه حالت فرضی جالب درست کنیم به این شکل که :

فرض کنید شما ( که هم میتونید یک نفر باشید هم میتونید یه گروه باشید ) با پای خودتون میرین جایی که یک نفر داره صحبت میکنه ، تمام محیط اطراف تاریکه و فقط یک نقطه ی روشن وجود داره اون هم جایی که شما بهش نگاه می‌کنید و اون یک نفر نشسته و داره صحبت می کنه ، شما اون شخصی رو که داره صحبت میکنه میبینید ولی اون شخص شما رو نمیبینه ، یعنی اون شخص یه جوری هم تو دنیایی که شما هستید هست و هم نیست ، هست به او واسطه که شما صداش رو میشنوید و میبینیدش ، نیست به این صورت که صدای شما رو نمیشنوه ، این شخص دو ساعت برای شما حرف میزنه ، و انقدر جالب و تأثیر گذار حرف میزنه که شما سر جای خودتون میخکوب شدین و در تمام مدت حرف زندنش هیچی نمیگید و دوستان شما هم به همین شکل . این فرد صحبت کننده بسیار تو حرف زدن و قبولوندن حرفش وارده و ابزار های خاصی هم واسه این کار در اختیار داره ، خلاصه حرف اینکه چه شما حرفاش رو قبول کنید چه نکنید بالاخره یه تأثیری رو شما میذاره ،این شخص میتونه هر حرفی بزنه خوب یا بد ، درست یا نادرست ، دروغ یا راست و شما هم با اینکه بالاخره یه تأثیری از حرفاش گرفتین هیچ وقت نمیتونین باهاش بحث کنید ، هیچ وقت نمیتونید بهش اعتراض کنید ، اگه در طول زمانی که اون شخص داره صحبت میکنه و همه دارن با حیرت بهش نگاه می‌کنن شما حرفی بزنید همه به شما میگن « هیس !!! » به همین صورت شما مجبورید تا آخر اون حرفا رو گوش بدید و در آخر هم بدون هیچ حرفی اونجا رو ترک کنید . بعد از بیرون اومدن از اون جلسه دو حال ممکنه برای شما پیش بیاد ، حالت اول اینکه شما حرف‌های اون شخص گوینده رو قبول کردین و براش هورا کشیدین که در این صورت اصلاً به فکر نقد کردن هم نمی افتید و اگر هم نقدی کنید چون کاملاً تحت تأثیر اون حرف‌ ها هستید نقد شما قابل اعتماد نیست ، حالت دوم اینکه از اول از اون حرفا خوشتون نیومده ( چون ما فرض کردیم اون شخص گوینده خیلی خیلی تو حرف زدن وارده و ابزار خاص هم داره تعداد افرادی که از اول خوشون نیومده باشه و تا آخر هم خوششون نیاد خیلی کم خواهد بود ) در این حالت به احتمال زیاد شما در اقلیت هستید ، اولاً اگه بخواید نقدی کنید کسی گوش نمیده و به فرض که کسی هم گوش بده به این راحتی قبول نمیکنه چون تحت تأثیره ، و اگر هم شما نقد درست ، کامل و دقیقی از اون حرفا کرده باشید و یک سری افراد هم گوش بدن و قبول هم کنن باز هم تأثیر زیادی نخواهد داشت چون اون شخص صحبت کننده تأثیر خودش رو گذاشته و افراد زیادی به حرفای شما دقت نمیکنن .

shutup

بریم یکم با دقت تر به این حالت فرضی نگاه کنیم : اینجا چنتا نکته وجود داره ، گفتیم که شما با پای خوتون میرن به جایی که این حرفا زده میشه پس یعنی هیچ اجبار خارجی وجود نداره ، اون حرفا به صورتی گفته میشه که شما چه دوست داشته باشید چه دوست نداشته باشید روی شما تأثیر میذاره پس در این قسمت یه جورایی اجبار وجود داره ، و یکی دیگه ار فرض های ما این بود که اون شخص هر حرفی میتونه بزنه درست یا نادرست ! دروغ یا راست ! ، نکته ی بعد اینکه شما اجازه ی اعتراض هم نداشتید و باید فقط گوش بدید ، پس نتیجه این میشه که : شما با اختیار خودتون جایی میرید که به یه سری حرف‌ هایی گوش بدید که دقیقاً نمیدونید چیه و اون حرف‌ها هم به احتمال خیلی زیاد روی شما تأثیر دارن و شما هم اجازه ی صحبت کردن ندارید !!!!!!  سؤال اینجاست که شما اصلاً دوست دارید به چنین جایی برید ؟!!!!! و اگر دوست دارید برید با اینکه گفتیم هیچ اجباری نیست ، چرا به چنین جایی میرید ؟!؟!

 ما تا این لحظه یه توضیحاتی درباره ی بحث کردن و غالب و مغلوب در یک بحث دادیم و یه فرضیه مطرح کردیم و از اون فرضیه چنتا نکته ی مهم رو استخراج کردیم و یه نتیجه گرفتیم ، در آخر هم ۲ تا سؤال مطرح کردیم . اما هدف ما از این حرفا چی بود ؟! من اول پیشنهاد می‌کنم اگه حوصله دارید یه بار دیگه فرضیه ، نتیجه‌گیری ها و سؤالات رو بخونید . یه فرضیه وقتی جالب و قابل توجه میشه که بشه یه جایی تو واقعیت ازش استفاده کرد ، اگه یکم بیشتر فکر کنیم این فرضیه به یه چیزی مربوط میشه ، شما با پای خودتون و با یه سری تو دوستاتون مرین دم سینِما و بیلط میخرید ، وارد سالن تاریک سینِما میشد ، با سکوت تمام فیلم شروع میشه ، با دقت فیلم رو میبینید هیچ صحبتی در کار نیست ، خیلی واضح و روشنه که هر فیلم سازی یه حرفی واسه گفتن داشته که رفته فیلم ساخته و می‌خواسته با ساختن فیلمش اون حرفا رو به شما بگه ، فیلم ساز ابزار خیلی خیلی قویی رو برای گفتن حرفاش در اختیار داره ، یک دقیقه فکر کنیم ، همه ما تأثیری که فیلم ها دارن رو روی خودمون و اطرافیانمون حس کردیم و اینکه فیلم‌ها روی افراد تأثیر دارن نیازی به اثبات نداره ، البته ما درباره ی عموم مردم صحبت می‌کنیم و افراد خاص همیشه وجود دارن !!! که خیلی هم خاص هستن بعضی هاشون و از همه جدان کلاً !!! فیلم ساز میتونه هر حرفی به شما بزنه و شما فقط باید نگاه کنید ، این حرف میتونه راست باشه یا دروغ ! درست یا نادرست ! برای نمونه فیلم ۳۰۰ رو که یادتون هست که خیلی قشنگ و حرفه‌ای یه دروغ بزرگ رو به تاریخ اضافه کرد و ما هم نتونستیم هیچی بگیم !!! برای اینکه اهمیت این موضوع رو متوجه بشیم یه مثال میزنم ،یه شخص وبلاگ‌نویس یا یه شخص معتبر ، یا یه شخص محقق تاریخی میره کلی تحقیقات میکنه یه مطلب دقیق تاریخی رو آماده میکنه مینویسه تو یه کتاب یا توی وبلاگش یا توی یه کنفرانس ارئه میده ! چند نفر این مقاله رو میخونن ؟! چند نفر این تحقیق دقیق رو میبینن ؟! تعداد خیلی کمی از افراد خاص جامعه اما فیلم‌ ها رو تمام دنیا میبینن و خیلی از اون افراد اصلاً به درست بودنش فکر نمی کنن فقط برای تفریح اومدن اما ناخو آگاه اگه چند سال بعد یه جایی کلمه ی ایران یا هخامنشیان رو بشنون چون مطالعه دیگه ای ندارن ، فیلم ۳۰۰ یادشون میاد !! و این طبیعیه !! متأسفانه . . . فک کنم دیگه لازم نیست درباره ی تأثیر فیلم و سینِما روی افراد صحبت بشه ، پس معلوم شد که فیلم ساز هر چیزی میتونه بگه و همه بهش گوش میدن و این بخاطر ابزار خاصی که تو سینِما وجود داره . سؤال مهم : پس نقد چی میشه ! ما وقتی فیلم رو دیدم میایم و حال یارو رو میگیریم ! دستشو رو میکنیم ! یه نقد کوبنده میزنیم ! و از این‌ جور صحبتا ، درسته شما نقد می‌کنید ، که اگه تحت تأثیر نباشید و کاملاً قضیه رو گرفته باشید و یه نقد درست و حسابی کرده باشید تازه باید نقد رو به گوش سازنده ی فیلم برسونید ، اگه فیلم ساز حاضر بشه به نقد شما گوش بده و شما هم بتونید محکومش کنید تازه افراد زیادی شما رو ندیدن و با اطمینان میشه گفت که نقد شما به گوش نصف افرادی که فیلم رو دیدن هم نمیرسه !!! و در آخر هم اگه فیلم ساز احساس خطر کنه همه چیز رو انکار میکنه و میگه : من یه فیلم ساختم و میخواستم پول دربیارم و اصلاً به این چیزا فکر نکردم ، میخواستی نیای فیلم رو ببینی !!!!!!

thinker

و این ماهیت سینمای امروزه جهانه ، البته ما اصلاً این حرف رو نزدیم که فیلم خوب وجود نداره و همه بدن و هیچکس به نقد گوش نمیده ، گفتیم فیلم ساز هر حرفی میتونه بزنه پس حرف خوب هم میتونه بزنه !! به همین خاطره که میگن سینِما یه ابزار خیلی قویه واسه رسوندن حرفا ها ، حالا فکر کنید که این ابزار با این همه قابلیت‌ها که گفتیم دست یه نفر باشه و به هر هدفی که دوست داره ازش استفاده کنه و اگه این شخص یا گروه سلطه طلب باشن از طریق این ابزار واسه سلطه استفاده میکنن که این هم طبیعیه باز !!! اصلاً یه سری از افراد میگن سینِماب با این ماهیت که الان داره نمیتونه چیز خوبی باشه ، یعنی یه ابزاره تخریبیه که کلاً استفاده ی دیگه ای نداره شاید !!!!!

خب اینجا یه سؤال پیش میاد که الان من سینِما رو کوبیدم یا مثلاً گفتم سینِما خوب نسیت یا خوبه یا کلاً چی . . .؟!

جواب من : تنها کاری که کردیم این بود که یکم بیشتر و از دید یک ناظر که بیرون سینِما نشسته و داره رفتار افراد رو نگاه میکنه به سینِما نگاه و فکر کردیم ، و نتیجه ی نهایی هم نگرفتیم ، فقط سعی کردیم بیشتر فکر کنیم و درست ببینیم تا بتونیم بهترین نتیجه رو بگیریم ، همین .

پ.ن : ببخشید طولانی شد 🙂

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s